מוזיקה ורגשות- מוזיקה עצובה גורמת להרגשה טובה

מוזיקה ורגשות: מחקר מוכיח כי שירים עצובים גורמים לנו להרגיש טוב

מדוע מרגישים טוב יותר כאשר מקשיבים לשירים עצובים?

 

מאז ומתמיד הייתה לי אברסיה לא מוסברת למוזיקה שמחה. תמיד הרגשתי, למשל, שהמטרה העיקרית של מוזיקה לטינית היא לגרום לי לאבד את שלוותי, והתחמקתי באלגנטיות מהזמנות של חברים לערבי סלסלה. ובחתונות, מוזיקה שאמורה "לעשות שמח" פשוט לא עובדת עליי. לעומת זאת, כשאני עצובה, אין כמו שירים מלנכוליים על כאב, דיכאון ופגיעות כדי לעודד את הרגשתי.

מתברר שאני לא היחידה, ויש תמיכה מחקרית להרגשה שלי.

חוקרים החליטו לבחון את הקשר שבין מוזיקה ורגשות. הם נתנו למוזיקאים וללא-מוזיקאים להאזין למוזיקה עצובה ולמוזיקה שמחה. מצאו שאנשים העדיפו באופן מובהק להקשיב למוזיקה עצובה מאשר למוזיקה שמחה.

 החוקרים גם בדקו את קשת הרגשות של הנבדקים בעת ההקשבה למוזיקה, והגיעו למסקנות מעניינות לגבי הקשר בין מוזיקה ורגשות. 

 

סוגי מוזיקה ורגשות שונים

החוקרים הסבירו כי היה הבדל בין "הרגש הנתפס" (perceived emotion), ל"רגש הנחווה" (felt emotion).

הנבדקים שהאזינו למוזיקה העצובה, אכן דירגו את המוזיקה כעצובה. אולם, הם עצמם לא חוו את אותו העצב. במקום זאת, המוזיקה העצובה עוררה בהם רגשות מורכבים. המאזינים הרגישו "רגשות רומנטיים" (כמו, ריתוק, אהבה, קרבה), ורגשות שמחים (שמחה, דחף לרקוד), לצד רגשות שליליים יותר (דכדוך, עצב). המורכבות הרגשית הזו היא ככל הנראה נעימה, ואנשים מעדיפים להקשיב למוזיקה המעוררת רגש מורכב.

מעניין כי בזמן שהנבדקים הקשיבו למוזיקה שמחה, הם חוו את השיר כיותר שמח לעומת מה שהם עצמם מרגישים. לעומת זאת, כשהקשיבו למוזיקה עצובה, הם חוו את השיר כיותר עצוב לעומת ההרגשה שלהם בפועל.   

מה גרם להבדל?

יכול להיות שהמוזיקה השמחה הזכירה למאזינים שהם עצמם לא עד כדי כך שמחים. לעומת זאת, כשהקשיבו למוזיקה העצובה, השיר העצוב שם את החוויה האישית שלהם בפרופורציות. כמו שקורה כשאנחנו רואים תמונה של אנשים נהנים באינסטגרם, ומרגישים שהחיים שלנו פחות טובים.

 

 

מדוע מוזיקה עצובה מעוררת גם רגשות חיוביים?

החוקרים מציעים 3 סיבות:

 

1. ציפייה מתוקה

כשאנו מצפים שיגיע "קטע דרמטי ומרגש" בשיר, והקטע הזה נענה לציפייה שלנו ומגיע- עצם הציפייה והמענה עליה יוצר אצלינו רגש חיובי.

 

2. הערכה קוגניטיבית

התיאוריה של Schachter & Singer בפסיכולוגיה חברתית אומרת שאנשים מחליטים מה להרגיש, בהתאם לסיטואציה.

למשל, בניסוי קלאסי, נתנו לנבדקים גברים ללכת על גשר צר ומפחיד, או על גשר רחב ובטוח, שבסופו המתינה נסיינית יפה שרשמה את הפרטים שלהם. הנבדקים בתנאי הגשר הצר והמפחיד, הביעו יותר משיכה לנסיינית. הסיבה היא שהם חוו דופק מהיר יותר וסימני חרדה בגלל ההליכה בגשר, אבל הסבירו לעצמם את העוררות הפיזיולוגית הזו כמשיכה לבחורה שהמתינה להם.

בהתאם, כשאנחנו מאזינים למוזיקה עצובה, אנחנו מודעים לכך שהעצב נובע מהקונטקסט של השיר, ולא מעצב ממשי שאנחנו חווים. אנו מבינים שהרגשות העולים מהשיר מראים שאנחנו מתחברים אליו ונהנים ממנו. לכן הרגש הסופי הוא חיובי.

 

3. ריחוק מהסיטואציה המקורית

 כשקורה לנו משהו עצוב בחיים, אנחנו מושפעים ישירות מהסיטואציה. זה קרה לנו. לעומת זאת, האירועים השליליים שהשיר מדבר עליו, לא התרחשו במציאות שלנו, אלא במציאות של כותב השיר. כשאנו מקשיבים למוזיקה, אנחנו בטוחים מסכנה או איום ממשיים. אנחנו נחשפים לגירוי מהמקום הבטוח של הבית והאוזניות שלנו.

 

עד כה ההסברים של החוקרים. בעיניי, יכולה להיות סיבה נוספת  מדוע מוזיקה עצובה יכולה לעורר בנו רגשות חיוביים:

 

4. תחושה שמבינים אותנו

 שיר עצוב הוא קצת כמו פגישה אצל הפסיכולוג. הוא גורם לנו להרגיש שמישהו מבין ויודע את מה שאנחנו עצמינו עוברים.

גם אם השיר מדבר על סיטואציה שונה מהחוויה האישית שלנו, תמיד אפשר להשליך את הצרות והכאבים שלנו על השיר העצוב. למשל, לשיר שנכתב על פרידה מסבתא, אפשר להתייחס כשיר על פרידה זוגית.

חוץ מזה, הסיטואציה עצמה איננה משנה. עצם העובדה שמישהו אחד חווה גם הוא כאב, ושרד [מספיק זמן] כדי לתקשר אלינו את החוויה הזו דרך המוזיקה, באופן כמעט אישי, היא מעודדת – אנחנו לא לבד, Everybody Hurts. 

 

 

לסיכום: ההנאה שבשירים עצובים

שירים עצובים, כך אומר המחקר, מעוררים בנו רגשות מורכבים. אנו מרגישים את העצב שבשיר, אך עדיין, יש בו משהו מנחם ומעודד. אני חושבת שאנחנו פונים לשיר עצוב מאותה סיבה שאנחנו פונים לסרט דרמה, או לספר רווי כאב אנושי. זה מאפשר להתחבר לאנשים אחרים, ולעבד חוויות אישיות ממקום בטוח.

הנושא של מוזיקה ורגשות הוא מורכב. לא מפתיע שמחקרים מצאו שאנשים בוחרים את סוג המוזיקה שהם רוצים להקשיב לה, כדרך לוויסות מצב הרוח שלהם. לפיהם, אנחנו בוחרים לשמוע שיר או סגנון מוזיקלי מסוים, כאסטרטגיה ליצור, לעורר או לשנות רגש מסוים. 

בכל מקרה, למרות ההנאה שבשירים עצובים, הם לא מתאימים לכל סיטואציה, ולפעמים צריך פשוט שיר שמח ונלהב שירומם את האווירה. כנראה שאני פשוט צריכה ללמוד להתמודד עם כל השמחה הזאת.

 

מתי אתם מעדיפים להקשיב למוזיקה עצובה? האם גם אצלכם הבחירה בה קשורה למצב רוח מסוים? 

 

בשבוע הבא -עוד על מה במוזיקה גורם לנו לתחושה טובה. 

 

אן הברמן 

 

____

מקור:

 Kawakami, A., Furukawa, K., Katahira, K., & Okanoya, K. (2013). Sad music induces pleasant emotion. Frontiers in psychology4.

תמונה ראשית: gnuckx– A Rose from Venice

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *